ELMALI PASTA

Uzun zamandır denemek istediğim bir tarifti.Elimin altında yapmak istediklerimin arasındaydı.Aslında eski zamanların birinde buna benzer bir elmalı pasta yapmıştım.Nasıl olur dedim,e fena olmaz yani ,kimse beğenmese de annesinin yaptığı her şeyi büyük bir iştahla midesine indiren oğlumla,dökülmesin diye  zavallı(!)ben yerim.Ama resimde de görüldüğü gibi gerçekten çok güzel oldu.Hem basit hem lezzetli.Artık öyle uzun uzadıya elmalı pastalarla uğraşmak yok.

Geçelim malzemelerimize;bir pk pötibör bisküvi,4-5 adet elma,1 çay bardağı iri çekilmiş ceviz,tarçın,3,4 yemek kaşığı toz şeker.

Krem şantiyi hazırlamak için süt.

Önce elmaları rendeleyip 3-4 yemek kaşığı şekerle pişirelim.Ocaktan indirirken istenilen ölçüde tarçını ve cevizi ekleyip karıştıralım.

Bisküvileri sütle ıslatarak hazırlayacağımız kaba dizelim.Üstüne elmalı harcımızdan döküp yayalım.Tekrar bisvileri sütle ıslatıp bir kat daha çıkalım.Elmalı harcın kalanını da döküp yayalım.Son kata bisküvileri tekrar ıslatıp dizelim ve hazırlamış olduğumuz krem şanti ile üzerini kaplayalım.Hindistan cevizimizi bolca döküp süsleyelim ve dolapta1 saat dinlendirdikten sonra afiyetle yiyelim.Arkadaşlarımızı çağırmayı ve çay demlemeyi unutmayalım..

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !