YOĞURTLU KÖFTE

Hatırlarsınız çiğ börek yapmıştım ve kıymam epeyce artmıştı.Kıymayı buzluktan çıkardığım içinde çiğ olarak geri koymam olanaksızdı.Hemen bir çare düşünmem gerekiyordu ve hemen Esra'nın yoğurtlu köfte tarifi aklıma geldi.hazırlayıp,haşladıktan sonra buzluğa atmıştım.Bana hazır yemek çıkmıştı.İşte o tarif bu yaptığım köfte.Biz çok beğenerek yedik.Size de tavsiye ederim.Gerçi ben bazı değişiklikler yaptım tarifte.Siz de istediğiniz şekilde hazırlayabilirsin.

200 gr kıymaya;1 yumurta,1 bardak( önceden ıslatıp beklettiğimiz)ince bulgur,2 yemek kaşığı tereyağ,tuz,(ben tarifte olmadığı halde soğanda rendeledim.Daha doğrusu kıymam soğanlıydı!!A ma fena da olmadı hani),alabildiği kadar un.

Üstü içinse rahmetli Esra kıyma kullanmış ama ben minicik doğranmış et kullandım.orjinal tarifte Esra robotta çekilmiş soğanı,biberi ve kıymayı kavurmuş,salçasını eklemiş, 1 çay bardağı su ile pişirmiş.

Ben de incecik kıyılmış soğanı sıvı yağda sararttım.içine küp küp doğranmış domatesi attım şöyle bir çevirdim salçayı ekledim en son da eti.Baharatları ve tuzunu da ekledikten sonra biraz çekmesini bekledim.Etsosumuz hazır.

Haşlanmış kötelerimizi sarımsaklı yoğurtla karıştırıp üstüne etli sosumuzu  ekleyip sıcak servis ediyoruz.AFİYET OLSUUUUN..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !